مشتا یک روش سنتی ماهیگیری

مشتا یک روش سنتی ماهیگیری

مـُـــشتا یک روش صید ماهیگیری سنتی در استان هرمزگان میباشد. این نوع صید از جز و مد آب دریا کمک میگیرد. در این روش با استفاده از چوب هایی به نام شاک و تور صیادی حصاری به شکل تی لاتین در ماسه های دریا ایجاد میکنند ، با بالا آمدن آب دریا تعدادی از آبزیان گرفتار این حصار میشوند و در پایین رفتن آب دریا توسط صیادان شکار میشوند.
تاریخچه این نوع صید به هزاران سال پیش میرسد. ایجاد تله هایی توسط چوب و یا سنگ و بعدها به همراه تور به مردمانی که در جنوب بریتانیای امروزی زندگی میکردند ، آنگلو ساکسون ها وسیله شکار آبزیانی داشتند به نام Weir که میتوان گفت نوعی مــُـشتاهای امروزی است.
طرح اولیه این نوع صید و تله گزاری بر روی رودخانه ها برای صید ماهی هایی که بر خلاف جریان رودخانه شنا میکردند به 8000 سال پیش بر میگردد.
بعدها در اروپای مرکزی مشتاها به شکل 7 در ابعادی به بزرگی 60 متر با چوب و تور درست میکردند.
گرگور (کــُـلگِــر) که یک سبد بزرگ به طول تقریبا 2 متر بود نیز در همین زمان بوجود آمد ، ساختار این نوع سبد طوری است که ماهی ها وارد آن شده ولی نمیتوانند خود را از آن بیرون آورده و تا زمان شکار در آن محصور میشوند.
صید ماهی به سبک مشتا تا سال 1700 تقریبا ً در تمام دنیا رواج یافت ، در سال 1707 در شهری به نام شیمابارا پنینسولا  ژاپن ، مشتایی به اندازه 360 متر پهن کردند.

اولین نفری باشید که دیدگاهی ارسال می کند!